Pratik Bilgiler

Pratik Bilgiler

Çamaşır yıkarken 6 altın Kural

1. Çamaşırlarınızı seçiniz – beyaz, renkli ve narin çamaşırlar.
2. Yıkamadan önce, çamaşırınızın etiketindeki yıkama kılavuzunu dikkate alınız.
3. Çamaşır makinesini mümkünse yeteri kadar doldurunuz. (narin ve yünlü çamaşırlar hariç)
4. Çamaşırınıza göre uygun deterjanı seçiniz ( beyazlar için; renkliler için; narinler için ) ve miktarını deterjanınız etiketinde yazdığı şekilde belirleyiniz.
5. Çamaşırınızı mümkün olduğu kadar düşük derecelerde yıkayınız. Çok kirli beyaz ve renkli çamaşırlar için 50-60°C, fazla kirli olmayan çamaşırlarda 40° C veya 30 ° C de yeterlidir.
6. Çamaşırınızı, yıkama bittikten sonra makinede uzun süre bekletmeyiniz.

Çamaşır kurutma ve ütü için 6 altın Kural

1. Mümkün oldukça çamaşırlarınızı dışarıda ve temiz havada kurutun.
2. Birçok sorunsuz çamaşırda, sıktırdıktan sonra bir askıya asıp kurutmak yeterlidir.
3.Bu mümkün değilse, ısıtılmayan bir odada veya kurutma makinesinde kurutun. Kaloriferli bir odada çamaşır kurutmak, kurutma makinesinde kurutmaktan daha fazla enerji gerektirir.
4. Çamaşırları mümkün olduğu kadar yüksek devirde sıktırın, çünkü çamaşırlarda ne kadar az su kalırsa, kurutmak için o kadar az enerji gerekir.
5. Çamaşırları gerektiği kadar kurutun, böylece enerji sarfını azaltıp daha kolay ütülenmesini sağlarsınız.
6. Kurutma makinelerinde “A” sınıf (enerji sarfiyatı düşük) makineleri tercih ediniz

Neden düşük sıcaklıkta yıkamalıyım?

Pek çok kişi çamaşırların iyi temizlenebilmesi için yüksek sıcaklıklar gerektiğini düşünür. Gerçekte, günümüzde kullanılan deterjanların çoğu düşük sıcaklıklarda da etkili temizlik yapmaktadır. Yüksek sıcaklıklarda çamaşır yıkamak, gerekenden fazla enerji tüketir; bunu önlemek mümkündür. Öyleyse neden çamaşır makinenizin sıcaklık ayarını, yıkadığınız çamaşırlara bağlı olarak, daha düşük bir sıcaklığa (20°, 30°,40°) ayarlamıyorsunuz? Yaklaşık olarak 50% oranında enerji ve CO2 tasarrufu sağlar, enerji faturanızı da önemli oranda azaltabilirsiniz.

Neden dozajlama talimatına uymalıyım?

Çamaşır yıkarken kullanacağınız deterjan miktarı çamaşırınızın kirliliğine ve bulunduğunuz bölgedeki su sertliğine bağlıdır. Paket üzerindeki kullanma talimatına uyarak hem en iyi yıkama sonuçlarını alacak, hem de çevreye olumlu katkıda bulunacaksınız. Üreticiler sürekli olarak ürünlerini geliştirme çabası içerisinde oldukları için kullanım talimatları zaman içerisinde değişebilir. Bu nedenle deterjan markanızı değiştirmemiş olsanız bile her yeni deterjan aldığınızda paket üzerindeki kullanım tablosunu kontrol etmenizde fayda vardır. Bir paket deterjanla kaç kez yıkama yapabileceğinizi anlamak için deterjan paketinin ön yüzünde göreceğiniz “çamaşır sepeti” sembolüne bakmanız yeterli olacaktır. Bu sembol üzerindeki rakamlar, bir paket deterjan ile orta sertlikteki su ve normal kirli çamaşırla kaç yıkama yapılabileceğini göstermektedir. Detaylı yönlendirme için her kullanışınızda kullanım talimatını okuyunuz.

Neden makinemi gereğinden az çamaşırla çalıştırmaktan kaçınmalıyım?

Hepimiz çok sevdiğimiz bir bluz ’u ve ya pantolon ’u devamlı giymek isteriz, ama kirlidir. Hemen makineye atıp tek başına yıkarız. Buradaki problem, çamaşır makinelerinin büyük çoğunluğu enerji tüketimini içindeki çamaşıra göre ayarlayamaz ki bunun da anlamı tek parça için makinenizi tam yüklediğiniz zaman harcayacağınız su ve elektriği harcamış olursunuz. Peki, öyleyse niye bir kaç parça çamaşır daha ilave edip makineyi gereği gibi doldurmayalım? Böylece belli miktarda enerji tüketimiyle daha fazla çamaşır yıkamış olacağımız için yıkama maliyetimiz düşecek, paramız cebimizde kalacaktır.

Bir toz deterjanın zamana karşı dayanıklılığı ne kadardır?

Orijinal paketinde açılmamış olarak, serin ve kuru bir yerde saklandığı takdirde neredeyse süresizdir. Açılmış paketler, 6 aylık süre içinde tercihen tüketilmelidir.

Büyük paket toz deterjan ile küçük paket toz deterjan arasındaki fark nedir?

Hiçbir fark yoktur. Genellikle tüm paketleme gramajlarında ki ürün kalitesi aynıdır.

Toz ve sıvı deterjan arasındaki fark nedir?

Genel olarak, eşit kalitede sıvı ve toz deterjanı, üzerindeki dozaj talimatlarına uygun olarak kullanıldığında yıkama performansları farklıdır. Çünkü sıvı deterjanlar ağartıcı içermez. Bu nedenle bazı lekelerde ve ağartma da, sıvı deterjanların performansı toz deterjanlara göre düşüktür. Sıvı çamaşır deterjanları genellikle toz deterjanlara göre suda daha iyi çözünürler. Aynı zamanda elde yıkama için uygun ve leke üzerine direkt uygulanabilir.

Ben çamaşırımı yağmur suyu ile yıkayabilir miyim?

Evet, yağmur suyu çamaşır yıkamak için kullanılabilir. Yağmur suyu genellikle normal içme suyuna göre çok daha yumuşaktır. Azaltılmış su sertliğinin birçok yönden avantajı vardır. Kireçlenme sorunlarını azaltır ve yıkama için dozajı azaltılabilir.

Çamaşır makinemi kireçlenmeye karşı nasıl korurum?

Tüm deterjanlar, önerilen uygun doz ile kullanıldığında su sertliğini telafi eder. Ancak çok kireçli bölgelerde ek olarak kireç önleyici kullanılarak makinenin korunmasını artırılabilirsiniz.

Siyah kot veya diğer koyu renk kumaşlar üzerinde parlak çizgileri nasıl önlerim?

Çamaşırlarınızı tersyüz ederek yıkayınız ve makinenizi düşük devirde sıktırınız.

Copyright 2014 Beyaz Kağıt. Her hakkı saklıdır.

By Digiplay